Kiedy najczęściej pojawia się problem jak pobrać raport z KRD? Wtedy kiedy nagle okazuje się, że wpisy w KRD blokują możliwość wzięcia kredytu, pożyczki lub po prostu telefonu na abonament. Kiedy rozpatrująca nasz wniosek osoba bezradnie rozkłada ręce pytana: „kto mnie tam wpisał”. Wówczas zazwyczaj potrzebujemy darmowego raportu z BIG KRD.
Zatem ruszamy dowiedzieć się
Jak pobrać raport z KRD
Odpowiedź jest banalnie prosta – raport należy pobrać ze strony krd.pl. Prawda, że logiczne? Nie dla każdego. Ileż to osób przez telefon słyszy: musi Pani przyjechać do biura KRD. Niemożliwe? A prawdziwe, spotykam się często z taką relacją osób, które próbowały się dowiedzieć o wpisy w KRD dzwoniąc Bóg wie gdzie.
Zatem na początek może odpowiedzmy jak nie dowiemy się o szczegóły wpisu w KRD:
- Nikt nie udziela informacji o wpisach w KRD przez telefon. To samo zresztą dotyczy innych rejestrów dłużników
- O szczegółach wpisów nie informuje konsultantka w banku, firmie pożyczkowej czy jakiejkolwiek innej firmy (poza tą, która wpisała do KRD).
- Po raport nie jeździmy do Wrocławia, gdzie siedzibę ma KRD.
Naprawdę jedyną słuszną i darmową metodą pozyskania raportu z KRD jest skorzystanie z ich strony. Ponadto metodą dosyć prostą, jeśli na początku unikniemy pułapek typu
Chroń PESEL czyli jak nie zamawiać darmowego raportu KRD on-line
Od momentu kiedy KRD wpadło na pomysł jak od początku zarabiać na osobach potrzebujących raportu i uruchomiło serwis chronpesel.pl dotarcie do formularza z darmowymi usługami nieco się skomplikowało. Pozostaje się domyślać dlaczego.
W każdym razie przypatrz się dobrze, jak wygląda okienko formularza, który umożliwia darmową rejestrację w KRD. Zdjęcie tuż poniżej:
Dotrzesz do niego:
- otwierając stronę krd.pl
- klikając kafelek „Oferta dla konsumentów”,
- a następne „Załóż konto”.
Kolejne zdjęcie przedstawia płatną wersję serwisu, więc jeśli ją widzisz, a płacić za raport nie zamierzasz, pamiętaj to NIE jest droga do darmowej wersji KRD:
Na pewno trafisz na nią, gdy będziesz szukał KRD np. w Google.
Jeśli nie dasz się złapać w pułapkę zwaną chronpesel.pl dalej już będzie prosto.
Wypełniasz formularz i zatwierdzasz wprowadzone dane. I tyle. Jesteś zalogowany do systemu KRD. Jednak aby KRD mogło udostępnić raport musi mieć pewność komu go udostępnia. Zatem będziesz musiał się zweryfikować. Na dzień dzisiejszy mamy dostępne dwie metody:
- Z użyciem przelewu weryfikacyjnego
- Przesłanie skanu dowodu osobistego.
Najmniej kłopotliwe zazwyczaj jest wykonanie zdjęcia obu stron dowodu i załączenie w formularzu jaki widzicie powyżej. Po kliknięciu wyślij pojawia się komunikat:
Zatem zgodnie z komunikatem czekamy na wiadomość o zakończeniu weryfikacji. Wówczas pozostaje nam już tylko zalogować się do systemu KRD i wybrać opcję SPRAWDŹ PESEL (pod tą nazwą kryje się pobieranie raportu). Raport jest udostępniany w postaci pliku PDF. Odczyt nie nie stanowi najmniejszego problemu. Raport jest do bólu uproszczony. Oprócz wiadomości o zgłoszonych długach najczęściej pojawi się też informacja o zadłużeniach spłacanych terminowo (o ile takie były). I to wszystko – już wiesz kto Cię wpisał na listę dłużników KRD. Inna sprawa
Co zrobisz gdy ktoś wpisał Cię w KRD.
Na pewno możesz zastanowić się nad kontaktem z wierzycielem. Warto jednak wcześniej skorzystać z darmowych porad specjalistów od długów w KRD. Wówczas może okazać się, że rozłożysz dług na dogodne raty lub wierzyciel po spotkaniu z negocjatorem umorzy część zadłużenia. Jeśli zatem masz dług wpisany w rejestrze KRD poświęć parę chwil aby nie zmarnować takiej okazji do rozwiązania problemu zablokowanej zdolności kredytowej.