KRD informacje

KRD i BIK – podobieństwa i różnice

różnice między BIK-iem a KRDBIK oraz KRD – te dwa skróty są pierwszymi, jakie przyswaja każdy człowiek mający styczność z kredytami czy pożyczkami pozabankowymi. Z biegiem lat oswaja się z nimi, umie nawet rozwinąć skróty, ale zapytany o różnice odpowie z reguły: jedna i druga firma to czarna lista dłużników.

To trochę mało, jak na kogoś, kto funkcjonuje w świecie finansów osobistych. Jeśli również należysz do tego samego grona warto zapoznać się z poniższymi informacjami na temat podobieństw i różnic pomiędzy KRD i BIK.

Sprawdzanie KRD a sprawdzanie BIK

Różnic nie ma żadnych. Sprawdzanie się w Biurze Informacji Kredytowej i Krajowym Rejestrze Długów odbywa się na jednakowej zasadzie: weryfikacja tożsamości i udostępnienie raportu osobie do jego uzyskania uprawnionej. Sam raport w jednej i drugiej bazie dostępny jest raz na pół roku za darmo, istnieją możliwości zakupu raportu na życzenie w dowolnym momencie.

Jest to wówczas rzecz jasna odpłatne, ale pozwala na sprawdzenie się w bazach na każde życzenie. Różnica w cenie pomiędzy raportem z BIK a raportem z KRD w wersji komercyjnej jest dosyć duża.

Ile kosztuje raport z BIK, a ile z KRD

Zamówienie raportu na życzenie częściej niż raz na pół roku kosztuje. W przypadku KRD cena ustalona jest poprzez zapisy w ustawie o BIG-ach. Ta mówi wyraźnie, że dostęp taki zgodny jest z ustalonym w KRD cennikiem, a cena nie może przekroczyć 0,5% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W chwili obecnej cena raportu z KRD wynosi 6,90 PLN.

Inaczej jest w przypadku kosztów pozyskania raportu BIK. Tutaj dodatkowy raport na życzenie, tak zwany Raport Kredytowy Plus kosztuje 36 zł. Cena jak widzimy różni się znacznie od ceny raportu z KRD na niekorzyść BIK-u.

Jak pobrać raport o sobie z BIK oraz KRD?

Różnic w tym zakresie nie brakuje. KRD, jak każdy BIG, pozwala na pobranie raportu wyłącznie za pośrednictwem swojego portalu internetowego. Na tym możliwości w tym zakresie się kończą. W przypadku Biura Informacji Kredytowej sprawdzenie się w BIK jest możliwe aż na trzy różne sposoby. Można osobiście – w biurze obsługi BIK w Warszawie na ulicy Postępu 17a, można we współpracującym z BIK Banku, można w placówce pocztowej. Oczywiście również na stronie internetowej BIK pod adresem www.bik.pl.

Osoby zainteresowane szczegółami pobierania raportów z BIK mogą dowiedzieć się wszystkiego korzystając z bazy wiedzy zgromadzonej w portalu opisującej w sposób bardzo wnikliwy jak sprawdzić BIK

Kto może wpisać do BIK, a kto do KRD?

Po raz kolejny zobaczymy różnicę – tym razem naprawdę istotną, pomiędzy BIK a Krajowym Rejestrem Długów. Warto zapamiętać te różnice, gdyż wiele osób bez tych podstaw szuka np. w raporcie BIK informacji o mandatach za jazdę bez biletu a w KRD swoich zapytań kredytowych.
W celu ułatwienia zapamiętania tych danych (które naprawdę są proste) przygotowaliśmy tabelę, która obrazuje stan faktyczny i stanowi wykaz podmiotów mających prawo wpisania do BIK lub KRD:

Podmiot BIK KRD
Bank obowiązkowo tak, ale nie jest praktykowane
SKOK obowiązkowo tak, ale w praktyce zdarza się niezmiernie rzadko
Parabank tylko wybrane tak, powszechnie wpisują
Przewoźnik miejski ZTM/MPK nie ma prawa tak, stosowane nagminnie
PKP (wszystkie spółki) nie ma prawa tak, częsta praktyka
Spółdzielnia mieszkaniowa nie ma prawa może dokonać wpisu
Dostawca energii elektrycznej nie ma prawa może dokonać wpisu
Dostawca internetu brak uprawnień ma prawo do wpisu
Operator telefoniczny brak możliwości pełna możliwość, często wykorzystywana
Ubezpieczyciel OC brak dostępu bezproblemowy wpis
Firma windykacyjna żadnych szans stosowane bardzo często
Jakikolwiek inny wierzyciel brak możliwości po spełnieniu warunków ustawy bez problemu

Ile widnieje wpis w BIK, a ile w KRD?

Kolejna rzecz, która sprawia kłopot osobom interesującym się bazami dłużników. Kolejna, którą warto wiedzieć i zapamiętać. Bo różnice pomiędzy KRD a BIK są i tutaj dosyć znaczące, co ma oczywiście przełożenie na zdolność kredytową oraz wiarygodność finansową.

Wpis w BIK widnieje regulaminowe 5 lat od daty spłaty. Po tym okresie zostaje on automatycznie przeniesiony do sekcji statystycznej, która nie ma już wpływu na scoring BIK i nie jest widoczna przez banki. Oczywiście w wielu przypadkach wpis z BIK można usunąć, powszechnie nazywa się to czyszczenie BIK i prowadzi do wcześniejszej zmiany sekcji z aktywnej (widocznej dla banków) na statystyczną, czyli dla kredytobiorcy bezpieczną.

Aby nie wchodzić w szczegóły niepotrzebnie zbyt głęboko zapamiętać warto, że każdy wpis w BIK – niezależnie od jego statutu – może być przetwarzany przez okres maksymalnie 5 lat, następnie musi zostać automatycznie usunięty.

W KRD wygląda to zupełnie inaczej. Tam bowiem, po ustaniu relacji dłużnika z wierzycielem (najczęściej spotykaną w praktyce firmą jest po prostu spłata zadłużenia) negatywny wpis musi zostać usunięty do 14 dni. Zatem tu 2 tygodnie, w BIK-u aż 5 lat. Tutaj przewagę ma KRD i to przewagę znaczną.

A co dzieje się w przypadku wpisów dotyczących zobowiązań, które nie zostały w ogóle spłacone? Ustawa przewiduje w przypadku KRD maksymalny okres lat 10 na przetwarzanie takich wpisów. Po tym okresie będą one musiały być usunięte.

0 0 vote
Article Rating
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ela

Bardzo wartościowy artykuł. Pracuję w banku i po pytaniach klientów widzę, jak marny jest poziom wiedzy w zakresie odróżniania Biku od Bigu.

RaV

Zgodzę się z Panią. Ja nie jestem pracownikiem banku i do pewnego momentu totalnie nie łapałem różnicy tych dwóch skrótów. Aż raz miałem zaległości w opłatach za telefon i musiałem znaleźć gdzie mnie wpisali, chodzi o rejestr dłużników oczywiście. Poczytałem i oczy mi się otworzyły co to jest BIK a co to jest BIG. A już, że KRD to też BIG to już początkowo wcale nie kojarzyłem.
Tych bigow jest przecież więcej i każdy dla siebie robi. Tak myślę, że taki tam bajzel jak w całym kraju. Czy nie mógłby być jeden rejestr BIG tak jak jest jeden BIK? Komu to by przeszkadzało?